Trasa: Świnoujście - Bergen
Terminy:
18-08-15 - 02-09-15
Rejs ma charakter żeglarski i jest głównie przeznaczony dla osób chcących przeżyć prawdziwą morską przygodę na niesamowitym żaglowcu. Uczestnicy podczas rejsu są pełnoprawną załogą i wykonują wszelkie prace związane z prawidłowym funkcjonowaniem żaglowca. Dzięki temu czynnie uczestniczą w wachtach nawigacyjnych, bosmańskich, kambuzowych czy trapowych. Niesamowitym doznaniem będzie dla każdego przełamanie swoich ograniczeń i wejście na maszt w celu klarowania żagli. To zadanie jest jednak nieobowiązkowe.
Jednocześnie załoga stała statku dołoży wszelkich starań, żeby odwiedzone miejsca były jak najbardziej atrakcyjne.
Przewidywana trasa zostanie podana w dniu rozpoczęcia rejsu i będzie uzależniona od warunków pogodowych i decyzji kapitana.
Fot. Ela Kochanowska
Rejs ku Norweskim Fiordom rozpoczniemy w Świnoujściu, z którego cieśninami duńskimi popłyniemy w kierunku Morza Północnego. Miejscem, gdzie znajduje się najwięcej fiordów jest właśnie zachodni brzeg Półwyspu Skandynawskiego. Te wąskie zatoki wchodzące w głąb lądu (nawet kilkaset kilometrów) otoczone są niezwykle stromym, wysokim i skalistym nabrzeżem. Niesamowite widoki rozpościerają się na monumentalne skały oraz bezkres wód, zupełnie inne z perspektywy wody i zupełnie inne z góry, ale zawsze zapierające dech w piersiach.
Fot. Ela Kochanowska
Bergen
Fot. Piotr Mrowiec
Podróż skończymy w Bergen, to drugie co do wielkości miasto w Norwegii. Słynie z Fisketorget, czyli Targu Rybnego pod gołym niebem, gdzie codziennie można kupić świeże ryby oraz zjeść morskie przysmaki.
W zasięgu rejsu są porty takie jak: Kopenhaga, Skagen, Oslo czy Stavanger.
Kopenhaga
Fot. Weronika Dyjas
Stolica Danii, leży na dwóch wyspach - Zelandia i Amagar, jej centrum od zachodu otaczają trzy jeziora, od północy - cytadela, a od wschodu znajduje się port. Miasto oferuje wiele atrakcji, ale nie ma klimatu przytłaczającej metropolii - spacer po nim jest wręcz relaksujący. Wędrując wzdłuż kanału można podziwiać symbol Kopenhagi - pomnik Małej Syrenki. Miłośnikom poznawania lokalnej kultury, polecamy barwną, pełną klubów muzycznych dzielnicę Norrebro. Godna uwagi jest także imponująca Fontanna Geofin ilustrująca legendę o powstaniu Zelandii. Osoby rządne mocnych wrażeń będą miały okazję wyszaleć się w parku rozrywki Tivoli.
Oslo
Fot. Anna Malinowska
Oslo to stolica Norwegii, która ma nam do zaoferowania wiele atrakcji - od lasów, stoków narciarskich i fiordów, po sklepy, muzea, restauracje i nocne dyskoteki. Idąc z portu w stronę centrum miasta główną ulicą Karl Johans Gate mamy okazję zobaczyć większość zabytków, które oferuje stolica Norwegii. Przede wszystkim sławny zamek Akershus, który dał początek miastu, XVII - wieczną barokową katedrę Domkirke oraz neoklasyczny pałac królewski Det Kongelige Slott zbudowany w XIX wieku na pobliskim wzgórzu. Naszą uwagę powinien również zwrócić Storting - XIX wieczny Parlament oraz nieco nowy Ratusz. Fanów muzealnej historii przyciągnie Mueum Wikingów czy Barnekunstmuseet - muzeum, prezentujące odmienny pogląd na sztukę, gdyż autorami wystawianych dzieł są dzieci z ponad 150 krajów świata. Aby pełniej wejść w klimat lat dziecięcych możemy wcześniej odwiedzić Muzeum Magii. Wszystkich zabytków Oslo nie sposób wymienić, jednak z całą pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!
Skagen
Fot. Weronika Dyjas
Kolejny skandynawski port, duński. Amatorzy biegania mają znakomitą możliwości odbycia tu treningu przez przebiegnięcie drogi z portu do latarni morskiej, a nawet na sam cypel Grenen – najbardziej wysunięty na północ punkt Danii. Wersja dla ambitnych to trasa po plaży, którą można oczywiście pokonać także spacerem. Samo miasteczko jest również urocze, większość terenu to zadbane, kolorowe domki mieszkalne prowadzące do centrum miasta z ulicą przepełnioną sklepami, restauracjami i kawiarniami. Niecodzienną atrakcją jest muzeum Bamsemuseum, którego kolekcję stanowi zbiór pluszowych misiów.
Stavanger
Fot. Ela Kochanowska
Stavanger to norweski miasto portowe, w którym ciekawe będzie odwiedzenie Muzeum Konserw czy Ropy Naftowej. Ze Stavanger bardzo łatwo można dostać się na jedną z największych atrakcji Norwegii, czyli Preikestolen – półka skalna schodząca pionowo, 604 m do wód fiordu.
* Ostateczną decyzję o portach pośrednich podejmuje kapitan, po uwzględnieniu warunków pogodowych, oczekiwań załogi i innych. Opisana trasa ma charakter jedynie informacyjny i może ulec zmianie. Bez zmian pozostają jedynie porty za i wyokrętowania.